Den nye dagpengeaftale er langt fra god nok, og politikerne burde have haft modet til at prioritere flere penge til dagpengesystemet, lyder det fra Uddannelsesforbundets formand Hanne Pontoppidan i en artikel i Politiken.

- Der må sidde en række ledige og ledighedstruede med en meget dårlig smag i munden og skuffede over politikerne. At socialdemokraterne og Dansk Folkeparti ikke har presset regeringen mere i forhold til, hvad de ellers har sagt, undrer mig meget, siger hun til Politiken.

Formanden vil endda gå så langt som at kalde dagpengeaftalen 'løftebrud' for et af partierne, skriver avisen.

- For Dansk Folkeparti vil jeg. Der er tale om nogle klare forringelser for en gruppe af ledige, siger Hanne Pontoppidan til Politiken.