Uddannelsesforbundet markerede 1. maj i både København og Aarhus.
- Stress må ikke blive den enkelte medarbejders problem, sådan som der er en tendens til på en række arbejdspladser i dag. Stress blandt medarbejderne er som ofte et organisatorisk problem. Det er og bliver arbejdsgivernes ansvar at skabe et ordentligt arbejdsmiljø.
Sådan sagde Uddannelsesforbundets formand, Hanne Pontoppidan, da hun holdt tale i Undervisernes telt i Fælledparken i København 1. maj. Her var samtlige lærerorganisationer samlet for at fejre den internationale kampdag.
Medlemmer af Uddannelsesforbundet var begyndt med morgenmad og fællessang i forbundshuset i København, hvor HB-medlem Morten Bay holdt dagens første tale.
De midtjyske medlemmer af forbundet var inviteret til morgenmad med en række andre FTF-organisationer i Aarhus, inden der var fælles optog med resten af 1. maj-deltagerne fra Aarhus Rådhus til Tangkrogen ved Aarhus-bugten.