Undervisningsministeriet har aflyst en række prøver og eksamener i december 2020 og i januar 2021. Det gælder prøverne på AVU, FVU, FGU og GF1. Her skal gives karakter i stedet. Skolerne kan holde vurderingssamtaler, men det er en lokal afgørelse, om det er nødvendigt.
På erhvervsuddannelserne er alle prøver i grundfag aflyst til og med den 31. januar 2021. Den afsluttende prøvekarakter ophøjes til prøvekarakter.
Grundforløbsprøver, prøver i certifikatfag, prøver i uddannelsesspecifikke fag på hovedforløbet samt afsluttende prøver, herunder svendeprøver, afholdes så vidt muligt med fysisk fremmøde. Den fysiske afholdelse af prøverne skal ske under hensyntagen til sundhedsmyndighedernes gældende retningslinjer.
Hvis det ikke er muligt at gennemføre prøverne med fysisk fremmøde, kan skolerne lokalt beslutte, om prøverne skal; udskydes, gennemføres med ændret tilrettelæggelse eller aflyses.
På AMU afholdes certifikatprøver ved fysisk fremmøde som normalt.
For danskuddannelse gælder, at den delvise suspension af tilbud om danskuddannelse er justeret og forlænget, således at der nu igen er adgang til såkaldt administrativt modulskifte frem til den 31. januar 2021. Dermed kan kursisterne skifte modul uden en at afslutte et modul med en modultest.
Når du som underviser skal foretage det administrative modulskifte, skal du benytte SIRI’s vejledning og vurderingsskema. Det er udelukkende SIRI’s vurderingsskema, der kan erstatte det normale scoreark. Det er underviseren, som skal vurdere, om den kursist, som skal skifte modul, har opnået de færdigheder, som svarer til en bestået modultest på det niveau, hvor kursisten er indplaceret. Vurderingsskemaet er revideret siden foråret 2020 og udvidet med krav om uddybende faglige vurderinger.
Administrativt modulskifte kan ske frem til 31. januar 2020.