Her finder du en oversigt over Uddannelsesforbundets interne og eksterne repræsentationer.

Hovedbestyrelsen (HB)
  • Hanne Pontoppidan (formand)
  • Morten Bay (næstformand)
  • Gitte Bech Larsen
  • Jan Andreasen
  • Jørgen Fich Andersen
  • Kasper Hvitved
  • Kirsten Christensen
  • Lotte Klein
  • Martin Filt
  • Per Struwe Christensen
  • Per Ullner Nielsen
  • Peter Ølgaard
  • Jesper Vedersø McCandless
  • Mogens Larsen
Udvalget for erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser (E-udvalget)
  • Per Struwe C. (formand)
  • Gitte Bech Larsen (næstformand)
  • Jesper Vedersø McCandless
  • Peter Kramhøft
  • Henrik Dyrby Mogensen
  • Inger Dahl Nissen
  • Emmy Drongstrup Jensen
  • Mikkel Bossen
Ansøgningsudvalg (FUSR-fonden)
  • Per Nielsen (formand)
  • Jan Andreasen
  • Jørgen Fick Andersen
  • Hanne Pontoppidan
  • Kirsten Christensen
  • Per Nielsen

Suppleant

  • Morten Bay

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan                                   

Suppleant

  • Morten Bay

Forretningsudvalg

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Jørgen Fick Andersen
  • Peter Ølgaard
  • Per Struwe
  • Jan Andreasen
  • Per Nielsen

Suppleanter (Kun ved udtræden)

  • Kirsten Christensen        
  • Lotte Klein
  • Martin Filt
  • Kasper Hvitved
  • Gitte Bech Larsen
  • Jens Dam
  • Birgitte Johansen

                              

Forretningsudvalg

  • Hanne Pontoppidan
  • Uffe Rostrup, Frie Skolers Lærerforening - Suppleant

 

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Peter Ølgaard

Suppleanter

  • Birgitte Johansen
  • Jens Dam
  • Vacant
Kongres
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Peter Ølgaard
  • Jan Andreasen
  • Per Nielsen
  • Jesper Vedersø McCandless
  • Repræsentant for Uddannelseslederne / Kristian Hjort

Suppleanter, personlige

  • Birgitte Johansen
  • Jens Dam
  • Martin Filt
  • Lotte Klein
  • Jørgen Fick Andersen
  • Kasper Hvitved
  • Per Struwe Christensen
  • Frie Skolers Lærerforening
  • Suppleant: Morten Bay
  • Morten Bay
  • Suppleant:Frie Skolers Lærerforening
  • Frie Skolers Lærerforening
  • Suppleant:Morten Bay

Hovedbestyrelse 

  • Peter Ølgaard

Delegerede

  • Peter Ølgaard
  • Martin Filt
  • Per Struwe Christensen

Suppleanter 

  • Morten Bay
  • Emmy Drongstrup

Hovedbestyrelse

  • Hanne Pontoppidan
  • Kirsten Christensen

Suppleanter, personlige

  • Gitte Bech Larsen
  • Anna K. Birke

Delegerede

  • Hanne Pontoppidan
  • Kirsten Christensen
  • Gitte Bech Larsen

Suppleanter

  • 1. suppleant Anna K. Birke
  • 2. suppleant Steen Devantier
Bestyrelse
  • Hanne Pontoppidan
  • Moren Bay
Arbejdsudvalg
  • Hanne Pontoppidan
Forretningsudvalg
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Morten Bay

Suppleant

  • Sekretariatet

Education international (EI)

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Hvor der er flere pladser, sekretariatschef og vicesekretariatschef

European Trade Union Committee for Education (ETUCE)

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Nordiske Lærerorganisationers Samråd (NLS)

  • Styrelse Hanne Pontoppidan
  • Suppleant Morten Bay
  • Sektor for ungdomsuddannelse Morten Bay

Ulandssekretariatets bestyrelse

  • Hanne Pontoppidan
  • Suppleant Morten Bay
Repræsentantskab
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay (plads udlånt fra DLF)
Suppleant
  • Jens Dam

Repræsentantskab

  • Morten Bay

Suppleant

  • Peter Ølgaard

Afdeling 11's bestyrelse

  • Morten Bay (formand)
  • Peter Ølgaard
  • Kasper Hvitved

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan

    Suppleant (Kun ved udtræden)
  • Morten Bay
Repræsentantskab
  • Hanne Pontoppidan
Lokalråd
  • Gitte Bech Larsen
  • Peter Ølgaard
  • Finn Markussen

 Rådet for de grundlæggende Erhvervsuddannelser (REU)

  • Hanne Pontoppidan
  • Søren Hoppe Christensen

Suppleant

  • Vacant

Rådet for Voksen- og Efteruddannelse (VEU-rådet)

  • Hanne Pontoppidan

Rådet for Børns Læring

  • Jan Andreasen

Efteruddannelsesudvalg for EUD

  • Morten Bay

Digitaliseringspanel for ungdoms- og voksenuddannelsesområdet

  • Jesper Vedersø McCandles

Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) Repræsentantskab

  • Jan Andreasen

Følgegruppe vedrørende indvandrerlærernes efteruddannelse

  • Jørgen Fick Andersen
  • Sekretariatet

Følgegruppe i tilknytning til lov om undervisning i dansk som andetsprog   for voksne udlændinge

  • Jørgen Fick Andersen
  • Sekretariatet

Nationalt Center for Erhvervspædagogik, uddannelsesudvalg

  • Morten Bay
  • Søren Hoppe Christensen

 VIA University College, uddannelsesudvalg

  • Martin Filt
  • Søren Hoppe Christensen

Det Kriminalpræventive Råd

  • Per Nielsen

Det Kriminalpræventive Råd - Udvalget for børn og unge

  • Per Nielsen

Uddannelsesfonden på det private område (FOAS)

  • Hanne Pontoppidan                
  • Jørgen Fick Andersen
  • Steen Devantier

Suppleant

  • Kirsten Christensen

Dansk Sprognævn

  • Lotte Klein

Center for Ungdomsforskning (CEFU)

  • Jan Andreasen                   

Suppleant

  • Martin Filt

CEVEA

Repræsentantskab

  • Morten Bay

Bestyrelsen for DE-bestyrelserne

Medarbejderrepræsentant for erhvervsskolebestyrelsernes medarbejderorganisationer

  • Peter Ølgaard