Her finder du en oversigt over Uddannelsesforbundets interne og eksterne repræsentationer.

Hovedbestyrelsen (HB)
  • Hanne Pontoppidan (formand)
  • Morten Bay (næstformand)
  • Gitte Bech Larsen
  • Jan Andreasen
  • Jørgen Fich Andersen
  • Dorthe Jespersen
  • Lotte Klein
  • Jens Andersen
  • Henrik Dyrby Mogensen
  • Per Ullner Nielsen
  • Torben Michelsen
  • Jesper Vedersø McCandless
  • Poul-Henning Laursen (Observatør)
Udvalget for erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser (E-udvalget)
  • Henrik Dyrby Mogensen (formand)
  • Gitte Bech Larsen (næstformand)
  • Christian Grynnerup Drachmann Nielsen
  • Birgit Vind Madsen
  • Inger Dahl Nissen
  • Henrik Ross
  • Mette Rojas Morales
  • Hanne Pontoppidan
  • Dorthe Jespersen
  • Per Nielsen

Suppleant

  • Morten Bay

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan                                   

Suppleant

  • Morten Bay

Forretningsudvalg

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Jørgen Fick Andersen
  • Henrik Dyrby Mogensen
  • Jesper Vedersø McCandless
  • Jan Andreasen
  • Per Nielsen

Suppleanter (Kun ved udtræden)

  • Dorthe Jespersen        
  • Lotte Klein
  • Gitte Bech Larsen
  • Torben Michelsen
  • Jens Andersen
  • Jens Dam
  • Birgitte Johansen
  • Jens Dam
  • Birgitte Johansen

LC-revisor

  • Anette Pedersen

                              

Hovedbestyrelse

  • Hanne Pontoppidan 

Beskæftigelse, erhverv, integration og socialpolitik

  • Morten Bay
  • Sekretariat

Uddannelse og forskning

  • Hanne Pontoppidan
  • Sekretariat

Arbejdsmiljø

  • Morten Bay
  • Sekretariat

Arbejds- og ansættelsesret

  • Hanne Pontoppidan
  • Sekretariat

Organisationsudvikling

  • Morten Bay
  • Sekretariat

Arbejdsgruppe om organisering- og kapacitetsopbygning

  • Sekretariat

OK-følgegruppen

  • Sekretariat

Delegerede

  • Jesper Vedersø McCandless
  • Jens Andersen
  • Morten Bay

Suppleanter 

  • Henrik Dyrby Mogensen

Hovedbestyrelse

  • Hanne Pontoppidan
  • Gitte Bech Larsen

Suppleanter, personlige

  • Lotte Klein
  • Jørgen Fick

Delegerede

  • Hanne Pontoppidan
  • Gitte Bech Larsen
  • Lotte Klein

Suppleanter

  • 1. suppleant Kirsten Kaas, Uddannelseslederne
  • 2. suppleant Jørgen Fick Andersen
Bestyrelse
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
Arbejdsudvalg
  • Hanne Pontoppidan
Forretningsudvalg
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay
  • Morten Bay

Suppleant

  • Sekretariatet

Education international (EI)

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Hvor der er flere pladser, sekretariatschef og vicesekretariatschef

European Trade Union Committee for Education (ETUCE)

  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay

Nordiske Lærerorganisationers Samråd (NLS)

  • Styrelse Hanne Pontoppidan
  • Suppleant Morten Bay
  • Sektor for ungdomsuddannelse Morten Bay

Ulandssekretariatets bestyrelse

  • Hanne Pontoppidan
  • Suppleant Morten Bay
Forretningsudvalg
  • Hanne Pontoppidan
Repræsentantskab
  • Hanne Pontoppidan
  • Morten Bay (plads udlånt fra DLF)
Suppleant
  • Jens Dam

Repræsentantskab

  • Morten Bay

Suppleant

  • Per Nielsen

Afdeling 11's bestyrelse

  • Morten Bay (formand)
  • Per Nielsen
  • Torben Michelsen

Repræsentantskab

  • Hanne Pontoppidan

    Suppleant (Kun ved udtræden)
  • Morten Bay
Repræsentantskab
  • Hanne Pontoppidan
Lokalråd
  • Gitte Bech Larsen (Odense og Esbjerg)
  • Torben Michelsen (Århus)

Børne- og Undervisningsministeriet

Rådet for de grundlæggende Erhvervsuddannelser (REU)

  • Hanne Pontoppidan
  • Søren Hoppe Christensen

Suppleant

  • Gry Søgaard
  • Henrik Als

Rådet for Voksen- og Efteruddannelse (VEU-rådet)

  • Hanne Pontoppidan

Rådet for Børns Læring

  • Jan Andreasen

Efteruddannelsesudvalg for EUD

  • Morten Bay

Digitaliseringspanel for ungdoms- og voksenuddannelsesområdet

  • Jesper Vedersø McCandles

Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) Repræsentantskab

  • Lotte Klein

 

Integrationsministeriet

Følgegruppe vedrørende indvandrerlærernes efteruddannelse

  • Jørgen Fick Andersen
  • Sekretariatet

Følgegruppe i tilknytning til lov om undervisning i dansk som andetsprog   for voksne udlændinge

  • Jørgen Fick Andersen
  • Sekretariatet

Nationalt Center for Erhvervspædagogik, uddannelsesudvalg

  • Morten Bay
  • Søren Hoppe Christensen

 VIA University College, uddannelsesudvalg

  • Martin Filt
  • Søren Hoppe Christensen

Det Kriminalpræventive Råd

  • Per Nielsen

Det Kriminalpræventive Råd - Udvalget for børn og unge

  • Per Nielsen

Uddannelsesfonden på det private område (FOAS)

  • Hanne Pontoppidan                
  • Jørgen Fick Andersen

Suppleant

  • Dorthe Jespersen

Dansk Sprognævn

  • Lotte Klein

Center for Ungdomsforskning (CEFU) - indtil marts 2021

  • Jan Andreasen                   

Bestyrelsen for DEG-bestyrelserne

Medarbejderrepræsentant for erhvervsskolebestyrelsernes medarbejderorganisationer

  • Inger Dahl

FGU-Danmarks bestyrelse

Medarbejderrepræsentant for FGU-bestyrelsernes medarbejderorganisationer

  • Henrik Mikkelsen
  • Hans Albert Pedersen